Vedieť triediť odpad by malo patriť k základnému vzdelaniu a triediť ho k základom slušného vychovania. Kde najčastejšie chybujeme, je elektroodpad. Viete, ako ho správne triediť?
Prvou neznámou je, čo vlastne elektroodpad je
Rozhodne nejde len o batérie. Za elektroodpad sa považujú všetky elektrospotrebiče, výpočtová technika, mobilné telefóny, ale aj drobná technika pre zdravie a krásu, ktorú v domácnosti používame. Spotrebiče sa dnes opravujú málo. Tie lacné už vôbec nie. Finančne sa to nevyplatí a spotrebiče radšej vyhadzujeme. Pre životné prostredie je pritom ich nesprávna likvidácia doslova časovanou bombou. A ruku na srdce, kto z nás správne likviduje elektroodpad?
Plytvanie surovinami aj ekoproblém
Nikto snáď dnes už nenaloží starú chladničku a neodvezie ju do lesa. Aj keď aj na také prípady stále narazíme. Príde nám však v poriadku, že staré batérie a rôzne drobné spotrebiče odhodíme do klasického zmesové odpadu. Mnohí ani nevieme, že to takto správne nie je. Z obyčajného odpadu sa totiž elektroodpad dostane na skládky a tu môže poškodzovať životné prostredie. Súčasne dochádza k plytvaniu surovinami, ktoré sa dajú recyklovať, a to vrátane drahých kovov, ktoré sú súčasťou elektrospotrebičov.
Kam s elektroodpadom?
Nádoby na zber starých batérií bývajú na poštách na úradoch, v školách, v rôznych administratívnych budovách, ale nájdete aj špeciálne kontajnery na batérie v uliciach miest.
Drobné elektrospotrebiče do veľkosti 25 cm odovzdáte na predajniach s elektrozariadeniami. Nezáleží na tom, či ste tento spotrebič kúpili tu, alebo inde. Taktiež na týchto miestach odovzdáte staré batérie.
Veľký elektrospotrebič máte možnosť odovzdať rovno vo chvíli, kedy si preberáte nový. A je jedno, či na predajni, ale vám ho privezie kuriér až domov.
Vždy ide o bezplatné odovzdanie starého spotrebiča či elektroodpadu. Takže za túto službu nikomu neplatíte.