Sterilizácia mužov ako najspoľahlivejšia ochrana?

5/5 - (1 vote)

Ak nepočítame u mužov s ponožkami v sandáloch, tak jednoznačne najspoľahlivejšou ochranou proti nechcenému otehotneniu ženy po pohlavnom styku je práve sterilizácia muža – vazektómia. V dnešnej modernej dobe, pokiaľ muži nechcú potomstvo vôbec, alebo už nejaké majú a nechcú ďalšie, nemusia míňať zakaždým peniaze na kondómy alebo na antikoncepciu pre svoje pohlavné partnerky. Jednorazovým zákrokom si zabezpečia ochranu do konca života.

Ľudské telo je jedným z najzaujímavejších organizmov na našej planéte. Medicína sa vyvíja a pracuje s ľudským telom vo všetkých smeroch. Zrodeniu nového človeka predchádza zložitý proces, spojením mužských a ženských pohlavných buniek vzniká nový život. Koľkokrát sa ale stáva, že to nebolo v pláne? Muži veľakrát idú za pohlavným stykom len z dôvodu vlastného potešenia, a k tomu rozhodne nepatrí starostlivosť o nového potomka. Ako môžu muži predísť nechcenému oplodneniu partnerky? 

Jednorazový zákrok

Sterilizácia muža prebieha v celkovej alebo lokálnej anestézii. Počas zákroku je mužovi odstránená časť semenovodu, čím sa zabezpečí produkcia ejakulátu bez spermií. Po tomto zákroku si môže muž naďalej užívať sexuálny život bez strachu a obavách o oplodnení partnerky. Dĺžka zákroku nepresahuje polhodinu a hojenie môže trvať týždeň. K opätovnému pohlavnému styku sa muži môže vrátiť už po pár dňoch.

Ostať úplne bez detí? 

Je len na pacientoch, kedy sa rozhodnú podstúpiť tento zákrok. Vazektómia úplne odstráni mužské spermie, takže je potrebné zákrok dôsledne zvážiť. Je odporúčané, aby muži takúto operáciu podstúpili, keď už majú nejaké deti a ďalšie mať nechcú. Klinika FRAIS má vo svojej ponuke tento aj mnoho ďalších zákrokov. Prvým krokom pred operáciou je konzultácia s odbornými lekármi. Toto rozhodnutie je závažné a ovplyvní vašu budúcnosť. Ak máte náhodou desať detí a nestíhate sa im venovať, toto môže byť niečo pre vás.

Pridaj komentár