Podlahové kúrenie ušetrí až 25 % nákladov na vykurovanie

Hlasovanie

Klasické kúrenie s radiátormi je za zenitom. Kto stavia, alebo ho čaká rekonštrukcia, mal by jednoznačne zvážiť zmenu kúrenia. Nejde len o primárny zdroj tepla, ale aj o spôsob vykurovania v jednotlivých miestnostiach. Ideálne je podlahové kúrenie. S ním v porovnaní s kúrením klasickými radiátormi ušetríme až štvrtinu nákladov bez ohľadu na to, či kúrime plynom, elektrickým kotlom, alebo napríklad tepelným čerpadlom.

Teplovodné podlahové kúrenie nahradzuje klasické radiátory

Dôvodov, prečo nahradiť radiátory, je rozhodne viac. Prvým sú určite ušetrené náklady. Zatiaľ čo pri vykurovaní liatinovými radiátormi sa voda do systému musela ohrievať na vysokú teplotu okolo 100 °C, u nízkoteplotných systémov, akým je aj teplovodné podlahové kúrenie, je to iba niečo medzi 45 až 60 °C. Aj napriek nižšej teplote nám však kúrenie v podlahe poskytne rovnaký, či dokonca vyšší tepelný komfort.

Klasické radiátory zaberali v miestnosti miesto. Často sme sa museli obmedzovať pokiaľ ide o priestor aj prácu s bytovým textilom, ktorým nebolo vhodné radiátory zakrývať. Dizajnové radiátory boli drahé, tie lacné nie príliš reprezentatívne.

Podlahové vykurovanie je zdravé a prispieva k vyššej tepelnej pohode

Ľudské telo potrebuje teplo od nôh. Podlahové kúrenie vie ponúknuť vyšší pocit tepelnej pohody. Je príjemné do domácností, kde radi chodíme bosí, aj kde sú malé deti hrajúce sa na podlahe. Teplo sa v priestore vhodne vrství. Zatiaľ čo u nôh je teplota vyššia, v úrovni dýchacích ciest až o 3 °C nižšia. Zdravšie je aj preto, že nevíri prach. Teplo sa pritom šíri rovnomerne. Nevznikajú chladné kúty, kde by potom vznikali plesne.

Vyberte si vhodné podlahové kúrenie

Ako na to? V podstate existujú dva typy podlahového kúrenia. Elektrické a teplovodné. U elektronického sú do podlahy inštalované vykurovacie termokáble. Akumulácia je u tohoto typu kúrenia nižšia než u podlahového teplovodného vykurovania. Tento systém je vlastne radiátorom v podlahe. V tej sú vedené trúbky s ohriatym médiom, vodou. Priemer trúbky je okolo 15 mm. Toto kúrenie sa hodí aj pre vykurovanie veľkých obytných priestorov a je možné ho napojiť na rôzne zdroje ohrevu vody pro podlahové kúrenie. Vhodné sú predovšetkým kondenzačné kotle, ale aj tepelné čerpadlá, ktoré sa hodia práve pre nízkoteplotné vykurovacie systémy. Existuje dokonca aj možnosť kombinovať podlahové a stenové kúrenie. Pravdou ale je, že v podlahe ponúka kúrenie väčšiu zotrvačnosť než v stenách.

Pridaj komentár