Príznačná starostlivosť o TOP doplnky interiéru

Zdá sa vám, že všetci naokolo sa pýšia krásne čistými záclonami, závesmi a tapetami na stenách? V čom spočíva tajomstvo údržby a čistoty spomínaných doplnkov? Viete predĺžiť ich životnosť správnym čistením, praním a žehlením? V nasledujúcich riadkoch vám ukážeme jednoduché triky ako na to.

Ako na čisté záclony a závesy?

Kľúčovým momentom pri praní špinavej kopy záclon či závesov platí niekoľko pravidiel. Na práčke si nastavte šetrné pranie s predpierkou s teplotou 30 – 40 °C, pri 300 až 400 otáčkach. Vyplákané záclony vložte do práčky poskladané, práčku naplňte len do polovice objemu. Pridajte pracie prostriedky na ne určené a môžete spustiť práčku.

Biele záclony odporúčame namočiť do studenej vody s prídavkom sódy bikarbóny alebo prášku do pečiva, minimálne na hodinu a najlepšie aj na celú noc. Po odmočení záclony vyplákajte, aby ste z nich zmyli všetok prach a nečistoty. Pri závesoch platia rovnaké pravidlá, avšak na farebné závesy bieliace prostriedky nepoužívajte.

Po opratí textilu, ich zaveste alebo rozložte na plocho, nech sa vystrú a vy už ich nemusíte dodatočne žehliť. Ak však nájdete pár pokrčených miest, usušené závesy žehlite len z rubu pri teplote najviac 110 °C. Rada na záver, ak máte veľmi veľké závesy, navštívte čistiareň, ktorá sa o ne s láskou postará.

Ako čistiť tapety na stenu?

Každé čistenie tapiet si vyžaduje prípravu a znalosť materiálu, z ktorých ich máte vyrobené. Až potom sa môžete pustiť do údržby tapiet bez toho, aby ste ich poškodili. Vždy vyberajte tie čistiace prostriedky, ktoré sa hodia pre materiál vašej tapety. Sklenené a vinylové tapety sa čistia jemným utieraním vlhkou handričkou. Bambusové, papierové a reliéfne tapety si vyžadujú menej vlhkosti, preto radšej siahnite po suchej utierke, vysávači alebo mäkkej kefke. Medzi domáce čistiace prostriedky zaradíme: mydlovú vodu, citrón, mastenec alebo kriedu.